22 września 2023 r. w ogrodach Opery i Filharmonii Podlaskiej Białymstokuodbyło się spektakularne podpisanie umów z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Arturem Kosickim w ramach strategii niskoemisyjnej, dotyczącej wymiany i modernizacji oświetlenia. Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos i Skarbnik Gminy Zambrów Dorota Waszkiewicz podpisali umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą: „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Zambrów”.
Podstawowym celem projektu jest wdrożenie innowacyjnej metody produkcji światła na terenie gminy, aby zredukować wprowadzanie CO2 do atmosfery, co jest tożsame z zapisami warunków udzielenie wsparcia w ramach Działanie 5.4 Strategie niskoemisyjne, Poddziałanie 5.4.1 Strategie niskoemisyjne z wyłączeniem BOF. Głównym efektem realizacji inwestycji będzie zmniejszenie wykorzystanie energii elektrycznej na terenie gminy, a celem pośrednim jest również zmniejszenie wykorzystania paliw konwencjonalnych w gospodarce gminnej do celów energetycznych. Kolejnym celem, jakim przyświecał realizacji projektu, była redukcja emisji dwutlenku węgla oraz innych substancji wpływających na zanieczyszczenie atmosfery. Wszystko to może spowodować poprawę zdrowia mieszkańców gminy oraz polepszenie ładu przestrzennego gminy. Ważnym elementem projektu jest edukacja mieszkańców gminy oraz pracowników sektora publicznego w tematyce efektywności energetycznej. Dodatkowym celem jest też wygenerowanie oszczędności finansowej dla gminy. Zaoszczędzone środki będą mogły być wykorzystane na inne cele.
Na podstawie inwentaryzacji zużycia energii, wskazanych w opracowanym audycie energetycznym, określono iż zużycie energii elektrycznej na oświetlenie uliczne w Gminie Zambrów na rok 2022 wyniosło 540,00 MWh/rok, co w przeliczeniu na emisję CO2 stanowi 438,48 Mg CO2.
Zakres prac przewidzianych zgodnie z audytem energetycznym do realizacji:
- wymiana istniejących opraw w ilości 1383 szt. wyposażonych w autonomiczny sterownik do redukcji mocy z możliwością połączenia i sterowania z pozycji zewnętrznego systemu sterowania i zarządzania,
- dostosowanie istniejących 121 szt. rozdzielnic oświetleniowych do systemu sterowania wyposażonych w programatory astronomiczne,
- dostarczenie dodatkowych 10 szt. programatorów astronomicznych na potrzeby serwisowe,
- dostosowanie istniejących lamp do projektowanego systemu sterowania – 90 szt.,
- wymiana uszkodzonych szaf oświetleniowych 3 szt.,
- wymiana wysięgników do 300 szt., zacisków przyłączeniowych i opraw bezpiecznikowych ok 1383 szt. oraz przewodów zasilających w wysięgnikach w ilości ok 1383szt.
Realizacja projektu przyczyni się do obniżenia zużycia energii elektrycznej (zgodnie z danymi z audytu) o 270,06 MWh/rok. Wydatki ogółem na realizację projektu: 3 394 392,26 PLN (wydatki kwalifikowane: 3 149 583,97 PLN). Dofinansowanie wyniosło 2 677 146,37 PLN. Projekt realizowany będzie ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 5.4 Strategie niskoemisyjne, Poddziałania 5.4.1 Strategie niskoemisyjne z wyłączeniem BOF, Osi Priorytetowej V. Gospodarka niskoemisyjna.