Początków tej osady należy szukać w akcie darowizny księcia Janusza I z 1415 roku. Książę będąc w Łomży, potwierdził zamianę Ściborowi z Sąchocina, podkomorzemu zakroczymskiemu, 30 włók w Drążewie w ciechanowskiem na 20 włók nad Jałbrzykowstokiem.
Stokiem nazywano w dawnych czasach strumienie. Na tej ziemi osiedlili się synowie Ścibora, Wojciech i Gocław, na części tej ziemi powstała osada Konopki Jałbrzyków Stok, a na reszcie Koziki Jałbrzyków Stok.
Rycerze, którzy tu dziedziczyli tytułowali się herbem Nowina i z czasem przyjęli nazwisko Konopka. Na północnym Mazowszu powstało kilka osad zwanych Konopki, ale to właśnie tu była ich główna siedziba. Członkowie tego rodu już w XVII wieku należeli do średniozamożnej szlachty. Niewiele wiadomo o dziedzicach tej wsi, ale zachowały się dane na temat Józefa Konopka z Konopek-Jałbrzykowego-stoku, który w 1698 roku był na elekcji Augusta II Sasa. Po nim dziedziczył w połowie XVIII wieku Adam Konopka skarbnik łomżyński. Konopkowie często emigrowali z rodzinnej wsi i trzeba przyznać, że zrobili wielką karierę, szczególnie w Galicji, gdzie uzyskali od cesarza austriackiego tytuł barona i należeli do elity Cesarstwa Austro-Węgierskiego, nie wiadomo czy właśnie baronowska gałąź pochodziła z tej wsi, jednak na pewno z tej wsi pochodziła druga gałąź rodu mieszkająca od XVIII wieku w okolicach Przemyśla. Wyemigrował tam wymieniony wcześniej Adam Konopka skarbnik łomżyński, pisał się on z Konopek Jałbrzykowego Stoku i stał się protoplastą szlacheckiej gałęzi rodu, która wydała wielu zacnych obywateli Galicji, którzy zawsze pisali się z „Jałbrzykowego Stoku”. Do tej pory nazwisko Nowina Konopka jest znane w Polsce.
Kuzyni tych znanych Konopków, którzy zostali w swojej rodzinnej wsi, nie zrobili takiej kariery. Mieszkali w zaścianku szlacheckim. W końcu XVIII wieku dziedzicami wsi byli: Choynowski, Jemielitowie, Konopkowie i Modzelewscy.
W 1827 roku było tu 24 domy i 120 mieszkańców (Konopki jałbrzykowstok). Wieś należała do gminy Puchały.
Według danych z końca XIX wieku była to wieś (Konopki Jałbrzyków stok) drobnoszlachecka, było tu 32 drobnych szlacheckich gospodarzy, średnio na jednego przypadało 6,9 ha gruntów.
W czasie spisu powszechnego z 1921 roku nazwę zapisano jako Konopki, było tu 32 domy i 219 mieszkańców.
Pod koniec 2012 roku wieś liczyła 159 mieszkańców (29 domów), na dzień 31 lipca 2016 r. wieś liczy 154 mieszkańców (38 domów).
Obecnie sołtysem jest Jarosław Leśniewski
Konopki-Jałbrzyków Stok
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt