W 1426 roku książę Janusz I nadał między innymi 20 włók łąk bagiennych rycerzom Pawłowi, Maciejowi, Stanisławowi, Janowi i Jakubowi z Pstrążnika. Ziemie te przeniesiono na prawo chełmińskie. Rósł tu pierwotnie bagienny las, który zwano po prostu Ćwikły. Rycerze z Pstrążnika zajęli się kolonizacją tych ziem. Osada istniała już w połowie XV wieku, ponieważ w 1448 roku niejaki Dadźbog z Pstrążnika otrzymał pewne włóki ziemi we wsi Ćwikły Dąbrowa.
W kolejnych latach tą wieś nazywano Ćwikły. Miejscowi rycerze przyjęli nawet przydomek „Ćwikła”. W 1565 roku notuje się Piotra Ćwikłę z Ćwikły.
W spisie podatkowym z 1578 roku notuje się tą wieś jako Czwikli Dambrowa. Nazwa wsi często podlegała zmianom. W końcu XVIII wieku zapisywano ją jako Krajewo Ćwikły ciemna Dąbrowa. Dziedzicami wsi byli w tym czasie Dąbrowscy i Krajewscy. Powstał tu samodzielny ród Dąbrowskich, ale trudno znaleźć ich w Herbarzach, był to zbyt mało znaczący ród.
W początkach XIX wieku nazwę zapisano już jako Krajewo ćwikły. W 1827 roku było tu 14 domów i 63 mieszkańców. W XIX wieku była to nadal wieś drobnoszlachecka. W 1891 roku zanotowano 126 ha ziemi należącej do miejscowych szlachciców.
W 1921 roku w Krajewie-Ćwikłach było 21 domów i 148 mieszkańców.
Pod koniec 2012 roku wieś liczyła 82 mieszkańców (21 domów), na dzień 31 lipca 2016 r. wieś liczy 74 mieszkańców (32 domy).
Obecnie sołtysem jest Paweł Dąbrowski.
Krajewo-Ćwikły
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt