Gardlin również ma średniowieczną metrykę. Pierwsze dokumenty świadczące o istnienie tej miejscowości pochodzą z 1415 roku. Nazwa wsi powstała od słowa „gardlina” oznaczającego snop prostej równej słomy lub trzciny, tak nazywano również poszycie dachu.
W XVI wieku w urzędowych dokumentach pojawia się nazwa Gardlino Dąb. Miejscowy ród szlachecki zwał się Gardlińskimi, jednak źródła nie wspominają o herbie tego rodu. Pierwsze wiadomości o nich pochodzą z 1598 roku, gdy właścicielem wsi był Wawrzyniec Gardliński syn Mikołaja. Notowani są oni również w XVII wieku, jednak później wyjechali z tej wsi i byli notowani na Ukrainie. Jeden z nich, Józef Gardliński został nawet szambelanem króla Stanisława Poniatowskiego.
W XVIII wieku Gardlińscy zupełnie wyprowadzili się stąd. Według Regestru Diecezjów księdza Czaykowskiego w 1783 roku nazwę wsi zapisywano jako Garlino, jej dziedzicami byli: Saniewscy i Sierzputowscy. Sierzputowscy herbu Dąbrowa byli miejscowym rodem szlacheckim. Saniewscy pochodzili zapewne również z miejscowej szlachty, ale brak jest danych o tym rodzie w Herbarzach.
W 1827 roku było tu 13 domów i 161 mieszkańców. Wieś należała do gminy i parafii Zambrów. W XIX wieku, obok mieszkańców pochodzących od szlachty, mieszkali tu również chłopi, dlatego w 1864 roku w ramach uwłaszczenia powstały tu 3 gospodarstwa rolne, ale tylko na 1 mordze gruntu. Resztę obszaru wsi zajmowały grunty drobnoszlacheckie oraz folwarczne (większa własność ziemska). Folwark liczył w końcu XIX wieku 188 mórg ziemi.
W 1891 roku w tej wsi oprócz folwarku były nadal 3 gospodarstwa chłopskie, oraz 14 gospodarstw drobnoszlacheckich z 143 ha ziemi.
W 1921 roku w Gardlinie w gminie Długobórz było 17 domów i 91 mieszkańców, wśród nich był jeden prawosławny Rosjanin.
Pod koniec 2012 roku wieś liczyła 92 mieszkańców (18 domów), na dzień 31 lipca 2016 r. wieś liczy 92 mieszkańców (18 domów).
Obecnie sołtysem jest Ryszard Kulesza.
Gardlin
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt