W piątek (1 grudnia) w świetlicy wiejskiej w Cieciorkach odbyła się prelekcja Andrzeja Brzóski na temat znamienitych postaci historycznych z terenu Gminy Zambrów. Spotkanie było jednym z elementów inicjatywy „Rodziny szlacheckie Gminy Zambrów”,dofinansowanej z projektu Inicjatyw Lokalnych Gminy Zambrów, edycja 2023.
Spotkanie rozpoczął lider nieformalnej grupy realizującej inicjatywę Rafał Długoborski, który przywitał przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się Przewodnicząca Rady Gminy Zambrów Jolanta Wielgat, Sekretarz Gminy Zambrów Bogdan Pac, Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu Karolina Ilczuk, członkowie Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie oraz miłośnicy historii lokalnej.
Następnie głos zabrała Dyrektor GCBKiS w Osowcu Karolina Ilczuk, która opowiedziała o tegorocznych inicjatywach lokalnych, a także zaprezentowała projekt publikacji, która powstała w ramach inicjatywy „Rodziny szlacheckie Gminy Zambrów”. Jej autorem jest Andrzej Brzóska. W środku znalazły się informacje o 34 rodach szlacheckich. Opisy uzupełniają herby przygotowane przez heraldyka Pawła Kalisza. Szatę graficzną opracował Krzysztof Grzegorz Sufa-Chrostowski, a korekty tekstu dokonała Jolanta Chrostowska-Sufa. Publikacja ukaże się drukiem w pierwszym kwartale przyszłego roku. Teksty wykorzystane w publikacji ukazywały się regularnie w czasopiśmie „Wieści Gminne”.
O wybitnych osobach z terenu gminy Zambrów opowiedział lokalny historyk Andrzej Brzóska. Omówił on takie postacie jak: Kasztelan Podlaski i Referendarz Królestwa Stanisław Laskowski herbu Dąbrowa z Laskowca Starego, ks. Marcin Ignacy Krajewski herbu Jasieńczyk z Sędziwuj, Arcybiskup Romuald Jałbrzykowski herbu Grabie wywodzący się rodem z miejscowości Koziki-Jałbrzyków-Stok, Konstanty Długoborski herbu Topór z Długoborza oraz ks. Mikołaj Sasinowski herbu Lubicz z Mieczk rodem z Krajewa Starego.