Pamięć o poległych i pomordowanych we wrześniu 1939 r. jest kultywowana przez władze Gminy Zambrów. Tradycyjnie, jak co roku, przedstawiciele władz Gminy Zambrów uczcili pamięć ofiar napaści hitlerowskich Niemiec.
13 września 2024 r. Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos w asyście Sekretarza Gminy Bogdana Paca zapalili patriotyczne znicze w barwach biało-czerwonych na grobach i mogiłach ofiar pamiętnego września. W pierwszej kolejności złożyli hołd żołnierzom poległym w bitwie pod Wądołkami, w tym w miejscu śmierci majora Stanisława Knapika i podpułkownika Jana Hipolita Litewskiego.
Następnie Wójt i Sekretarz udali się na cmentarz parafialny w Zambrowie, pod pomnik Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego Poległych w Obronie Ojczyzny w dniu 11 września 1939 r., gdzie w mogile spoczywa czterdziestu siedmiu żołnierzy oraz w stronę pomnika poświęconego Żołnierzom Armii Krajowej i ich Rodzinom rozstrzelanym przez hitlerowców. Tam również zapalono upamiętniające znicze.
W dalszej części hołd złożono pod tablicą, która została poświęcona mieszkańcom Nowego Zakrzewa i okolic. Zawiera ona nazwiska 18 mieszkańców zamordowanych we wrześniu 1939 r. przez najeźdźców niemieckich. Przedstawiciele władz uczcili też pamięć poległych i pochowanych żołnierzy w mogiłach na terenie kompleksu leśnego Czerwony Bór. We wrześniu 1939 roku na tym terenie prowadzonych było szereg walk, w których zginęło wielu obrońców Ojczyzny. Zapalili też znicze na mogile starszego rotmistrza Stefana Paducha, żołnierza 3 Pułku Strzelców Konnych poległego w walce z Niemcami 12 września 1939 r. Znicze zapłonęły też w innych miejscach pamięci, przy pomnikach i mogiłach zlokalizowanych na terenie kompleksu leśnego Czerwony Bór.
Pamięć o poległych jest obowiązkiem każdego Polaka, a symboliczne zapalenie zniczy, wyrazem hołdu wobec żołnierzy września 1939 roku. Władze Gminy Zambrów kultywują pamięć o nich i o wszystkich, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.
(bp)