KOMUNIKAT
WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA W BIAŁYMSTOKU W SPRAWIE ZATRUĆ PSZCZÓŁ I INNYCH ZAPYLACZY ŚRODKAMI OCHRONY ROŚLIN
W związku z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym oraz początkiem kwitnienia roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających przypominam o obowiązku przestrzegania przepisów prawnych w zakresie stosowania środków ochrony roślin wynikających z ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2015 r. poz. 547) oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z 21.10.2009 r., a w szczególności:
- Środki ochrony roślin należy stosować, przechowywać i unieszkodliwiać w taki sposób aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska, w tym przeciwdziałać znoszeniu środków na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu. Stosować można wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez MRiRW, zgodnie z etykietą stosowania.
- Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt i środowiska.
- Posiadacze gruntów lub obiektów, gdzie wykonywane są zabiegi ochrony roślin przez użytkownika profesjonalnego, zobowiązani są do przechowywania przez okres 3 lat ewidencji wykonanych zabiegów.
- Zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie w tym zakresie.
- Środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się przy użyciu opryskiwaczy, jeżeli: prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s a miejsce stosowania środka ochrony roślin jest oddalone o co najmniej 20 m od pasiek.
- Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy roboczej i które zwróciły się o taką informację.
Kto stosuje środki ochrony roślin niedopuszczone do obrotu, niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami, w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska albo niezgodnie z zasadami ich stosowania podlega karze grzywny (art.76 ust. 1 pkt 18-33 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
ROLNIKU!
aby ograniczyć zatrucia owadów zapylających należy przestrzegać zasad dobrej praktyki rolniczej:
- nie stosować środków toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty,
- przestrzegać okresów prewencji,
- zabiegi środkami ochrony roślin wykonywać po oblocie pszczół,
- unikać znoszenia preparatu w czasie opryskiwania, wykonywać zabieg sprawnym sprzętem, poddanym badaniom technicznym.
Przypominam, że jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.