Celem tej sportowej imprezy była rywalizacja o puchary ufundowane przez Wójta Gminy Zambrów Jarosława Kosa, jak również propagowanie zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji oraz integracja społeczności lokalnej. Impreza ma na celu także popularyzację kolarstwa szosowego i turystyki rowerowej, która za sprawą działań prowadzonych w Mieście Zambrów i Gminie Szumowo staje się niezwykle popularną formą wypoczynku w naszym powiecie.
Rywalizacja młodzieży i dorosłych prowadzona była na pętli wyznaczonej wokół Nowego Laskowca o długości 5,3 km. Trasę zabezpieczyli strażacy ochotnicy. Ochotnicza Straż ze Starego Laskowca przygotowała dla wszystkich zawodników jak również widzą smaczną grochówkę.
Mimo wcześniej zaplanowanych odległości do przejechania w poszczególnych kategoriach, zawodnicy na linii startu ze względu na upalną pogodę skrócili dystanse do przejechania. Młodzież do 18 roku życia oraz kobiety przejechali 1 okrążenie czyli trasę o długości ok. 5,3 km, natomiast mężczyźni dwa okrążenia o łącznej długości ok. 10,6 km. Na linii startu stawiło się 9 zawodników w najniższej kategorii wiekowej, 7 kobiet oraz 11 mężczyzn.
W zawodach mogły brać udział także dzieci w wieku od od 6 do 10 roku życia dla których przygotowany został slalom rowerowy na płycie boiska w Nowym Laskowcu. Wszyscy uczestnicy tych zawodów otrzymali z rąk Wójta Gminy nagrody.
Prawo startu w zawodach mieli wyłącznie mieszkańcy Gminy Zambrów. Na linii startu pojawili się m.in. Starosta Powiatu Zambrowskiego Robert Rosiak oraz gospodarz imprezy Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos.
Po wręczeniu pucharów zwycięzcom głos zabrał Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, który zapowiedział że podobne wyścigi odbędą się w przyszłym roku. Głos zabrał także Starosta Powiatu Zambrowskiego Robert Rosiak, który zaprosił mieszkańców Gminy Zambrów, strażaków ochotników do Paproci Dużej na wyścigi rowerowe. 21 sierpnia odbędą się tam Wojewódzkie Mistrzostwa Straży Pożarnej w Kolarstwie Szosowym.
Dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich w Ładach Polnych i uzyskaniu dofinansowanie w ramach programu „Działaj lokalnie” na wszystkich uczestników rajdu czekał poczęstunek.
„Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 r. przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Grupę Działania „Brama na bagna”. Celem realizowanego od 2000 r. programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowania kapitału społecznego.
Wszystkim uczestnikom rajdu bardzo samkował poczęstunek.
Wyniki rywalizacji:
Młodzież do 18 roku życia – 1 okrążenie (5,3 km)
1. Szymon Biały
2. Wojtek Makos
3. Przemysław Leszczyński
Kobiety – 1 okrążenia (5,3 km)
1. Mariola Jankowska
2. Alina Leszczyńska
3. Anna Gosk Furmanek
Mężczyźni (rowery inne niż szosowe) – 2 okrążenia (10,6 km) – uczestnicy do 50. roku życia
1. Adam Dąbrowski
2. Grzegorz Leszczyński
3. Paweł Dąbrowski
Mężczyźni (rowery inne niż szosowe) – 2 okrążenia (10,6 km) – uczestnicy powyżej 50. roku życia
1. Robert Rosiak
2. Zbigniew Zalewski
3. Jarosław Kos