Na koniec kwietnia opublikowano „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”. Przygotowała go Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, co daje gwarancję jego wysokiego poziomu merytorycznego. Ranking zawiera konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw. Warto przypomnieć, że idea tego Rankingu wyrasta z dyskusji prowadzonych od lat na Europejskim Kongresie Samorządów oraz na Forum Ekonomicznym, integralną częścią którego jest Forum Regionów w całości poświęcone problematyce samorządowej i skupiające zarówno praktyków władzy samorządowej jak i wybitnych naukowców. Kolejna XXXI edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbędzie się w tym roku w dniach 6-8 września, dając możliwość kontynuacji dyskusji o polskiej samorządności
Jednostki samorządu terytorialnego objęte badaniem – Analiza kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2021 roku, będąca przedmiotem tego opracowania, została zaprezentowana w następującym układzie: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Rodzaje oraz liczba jednostek samorządu terytorialnego objętych badaniem (według stanu na 31.12.2021): gminy wiejskie 1533, gminy miejsko-wiejskie 642, gminy miejskie 236, miasta na prawach powiatu 66, powiaty ziemskie 314 – razem 2791 (źródło: dane RIO według stanu na koniec IV kwartału 2021 r.) Dla celów porównawczych, w tegorocznym badaniu zostały wykorzystane te same kryteria oceny, które pojawiały się w Rankingach Finansowych Samorządu Terytorialnego w Polsce w latach poprzednich. Podyktowane to zostało przede wszystkim – po konsultacjach ze środowiskiem samorządowym – potrzebą stworzenia możliwości porównania uzyskiwanych wyników przez poszczególne jednostki w dłuższym okresie czasu oraz powszechną akceptacją wybranych wskaźników. Według kryteriów merytorycznych i zachowania spójności wykorzystano ten sam zestaw siedmiu wskaźników oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, na bazie których powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce w latach poprzednich. Należy tutaj wymienić następujące wskaźniki: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów ogółem, udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących stymulanta Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem.
Miło nam poinformować, że Gmina Zambrów w kategorii gmin wiejskich zajęła w tegorocznej edycji tego Rankingu bardzo wysokie 37 miejsce w kraju, spośród 1533 gmin sklasyfikowanych w swojej kategorii (2 miejsce w województwie podlaskim). Należy przypomnieć, że w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2020 rok, wśród 1533 sklasyfikowanych gmin wiejskich w Polsce, zambrowska gmina zajęła 41 miejsce w Polsce, a 3 miejsce w województwie podlaskim. Jest zatem awans w Rankingu, co świadczy o stałym rozwoju zambrowskiej gminy wiejskiej. Składając gratulacje władzom samorządowym Gminy Zambrów, należy mieć nadzieję na wzrost poziomu życia jej mieszkańców.
Źródło: wydawnictwo Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich