Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” ma już 40 lat. Z tej okazji 21 maja 2022 r. na sali widowisko-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie odbył się uroczysty jubileusz. Jego organizatorami była Gmina Zambrów oraz Gminne Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu.
W uroczystości udział wzięli: Posłowie na sejm RP Jarosław Zieliński oraz Stefan Krajewski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Dziekan Dekanatu Zambrowskiego ks. prał. Wojciech Nowacki, Wicestarosta Zambrowski Jacek Murawski, Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, Przewodnicząca Rady Gminy Zambrów Jolanta Wielgat wraz z radnymi, Zastępca Wójta Gminy Zambrów Ewa Denkiewicz, Sekretarz Gminy Zambrów Bogdan Pac, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu Karolina Ilczuk, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie Marta Konopka, zaproszone zespoły ludowe - „Marezianki” i „Powiślanki” z Kwidzyna, „Żurawiacy” z Bogut, „Sami Swoi” z Tylic, Kapela Kurpiowska z Łomży, Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa, „Zambwersi” z gminy Zambrów, przedsiębiorcy, mieszkańcy gminy i sympatycy zespołu.
Uroczystość rozpoczęła się od wyświetlenia filmu prezentującego historię oraz dokonania zespołu, który opracowali jego członkowie - Maria i Adam Barańscy. Po wyświetleniu filmu glos zabrała Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu Karolina Ilczuk, która powitała wszystkich zebranych gości na uroczystości.
Następnie kierownik zespołu Elżbieta Bagińska podziękowała osobom, które przez lata wspierały działalność „Laskowianek”. Pamiątkowe statuetki od zespołu otrzymali: Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, Wójt Gminy Zambrów w latach 1994-2014 Kazimierz Dmochowski, Sekretarz Gminy Zambrów Bogdan Pac, Prezes Stowarzyszenia „Szansa” Teresa Szumowska, Prezes Banku Spółdzielczego w Zambrowie Zenona Zalewska. Za wieloletnią działalność w zespole statuetki otrzymały Helena Okulewicz oraz Janina Mioduszewska.
W dalszej części uroczystości przybyli goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu „Laskowianek”. Kolejnym punktem programu były życzenia zaproszonych gości. Wszyscy gratulowali obecnym i byłym członkom zespołu dokonań i wytrwałości, dziękowali za kultywowanie tradycji i uświetnianie lokalnych imprez oraz życzyli kolejnych wspaniałych lat życia działalności.
Bardzo ważnym momentem jubileuszu było wręczenie zespołowi medalu nadanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu ministra medal wręczył Poseł na sejm RP Jarosław Zieliński.
Drugą część uroczystości stanowiły życzenia oraz występy zespołów ludowych z całej Polski, zaprzyjaźnionych z „Laskowiankami”.
Po części oficjalnej i artystycznej w świetlicy wiejskiej w Ładach Polnych odbył się uroczysty obiad.
Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” składa podziękowania na pomoc w organizacji jubileuszu:
- Władzom Gminy Zambrów z Wójtem Jarosławem Kosem na czele
- Marcie Konopka – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie oraz pracownikom
- Barbarze Łada – Radnej Rady Gminy Zambrów
- Karolinie Ilczuk - Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu wraz z pracownikami
Uroczystość odbyła się dzięki wsparciu sponsorów. Organizatorzy składają serdecznie podziękowania:
- Grzegorzowi Kowalskiemu - Prezesowi Zarządu Firmy "Dobroplast" Fabryka Okien Sp. z o. o.
- Rafałowi Pietruszyńskiemu - Prezesowi Zarządu Firmy „Greenvit”
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Laskowcu z prezesem zarządu Zbigniewem Mioduszewskim na czele
- Zenonie Zalewskiej – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Zambrowie
- Henrykowi Żebrowskiemu – właścicielowi Firmy Usługowej Żebrowski
- Jolancie Wielgat – właścicielce Gospodarstwa Ogrodniczego Wielgat
- Andrzejowi Gołaszewskiemu – właścicielowi firmy Golchem Market Budowalny
- Krystynie i Wojciechowi Jastrzębskim – właścicielom Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego „ZORZA”
- Pawłowi Michalskiemu - właścicielowi Firmy Centrum Ogrodzeń Michalski, który nie mógł przybyć na dzisiejszą uroczystość.
Krótko o historii zespołu:
Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” powstał w maju 1982 roku. W tym okresie zebrał i opracował wiele starych i zapomnianych pieśni ludowych, kolęd, obrzędów i zwyczajów ze swojego regionu, które prezentuje podczas rozmaitych wydarzeń lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych na scenie. Wszystko to, aby ocalić tradycję od zapomnienia i przekazać młodemu pokoleniu.
Zespół w czasie kilku dekad działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień. Zespół regularnie bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej, zdobywając przy tym czołowe miejsca, bierze udział w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, również zdobywając wiele wyróżnień. Uczestniczy w konkursach i przeglądach kolęd i pastorałek. Z sukcesem realizuje także widowiska obrzędowe takie jak: „Święte wieczory”, „Wigilia”, „Kiszenie kapusty”.
Zespół reprezentuje województwo podlaskie podczas wielu imprez o zasięgu ogólnopolskim, niektóre z nich to: Ogólnopolska Konferencja Organizacji Rolniczych i Spółdzielczych w Warszawie – 2003 rok, Ogólnopolskie Dożynki Rolników w Częstochowie – 2005 rok, Międzynarodowe Targi „EuroGastro” – Pałac Kultury w Warszawie – 2007 rok, Finałowa Gala Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu – 2008 rok, Centralne Targi Rolnicze Ptak Warsaw Expo – Nadarzyn – 2016 rok. W roku 2019 zespół reprezentował województwo podlaskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale (wykonany przez zespół wieniec zajął piąte miejsce i zdobił hol Ministerstwa Rolnictwa).
Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę i województwo podlaskie poza granicami kraju, m.in. na Spotkaniu Rolników z Podlasia i Czech w Pradze, podczas „Dni Księcia Giedymina” w Wilnie, II Festiwalu Kultury Polskiej w Poniewieżu (Litwa), XIII Festiwalu Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach (Litwa).