Z dwuletnim opóźnieniem spowodowanym pandemią koronawirusa, w sobotę 20 sierpnia, swoje 65-lecie świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wiśniewie.
„Bogu na chwałę - ludziom na pożytek” – to zawołanie przyświecało ojcom i dziadkom dzisiejszych strażaków ochotników z Wiśniewa w 1955 roku, kiedy to 12 marca odbyło się zebranie mieszkańców Wiśniewa, gdzie zadecydowano o założeniu Ochotniczej Straży Pożarnej. Inicjatorami byli m.in.: Stanisław Rawa, Franciszek Grosfeld, Stefan Gołaszewski, Czesław Milewski, Władysław Mianowski oraz Eugeniusz Mianowski. Sprzęt jakim na początku dysponowano nie był nowoczesny, ale wystarczający do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Bosaki, wiadra, siekiery, łopaty, syrena na tłok, pompa ręczna, hełmy służyły ochotnikom z Wiśniewa przez kilkadziesiąt lat. Dzięki determinacji i pracy już po dwóch latach straż otrzymała pierwszą motopompę m-200 oraz mundury i ubrania ochronne. W 1992 r. straż dysponowała samochodem pożarniczym Star 244 z bogatszym wyposażeniem. Ogromnym wyróżnieniem było włączenie w 1995 r. OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2011 r. wysłużonego Stara zastąpił samochód pożarniczy marki Mercedes, który został zakupiony przez Gminę Zambrów. Na przestrzeni lat poprawiła się również baza lokalowa, którą w początkowej fazie była drewniana szopa z blaszaną wiatą, zaś w 1963 r. powstała już strażnica murowana, którą zastąpiono nową, a jej uroczyste otwarcie odbyło się w 1985 r. podczas obchodów 30-lecia OSP. Z wielu akcji, w jakich uczestniczyli druhowie należy wspomnieć te z lat 70-tych, gdzie były bardzo trudne pożary do ugaszenia prawie całych miejscowości. Obecnie w szeregach OSP znajdują się nie tylko druhowie, ale również druhny. Członkami OSP są również mieszkańcy sąsiednich miejscowości, w których nie ma struktur OSP. Strażacy bardzo często uczestniczą w usuwaniu skutków zdarzeń na drodze krajowej S8, ale też w usuwaniu skutków nawałnic, huraganów. OSP startuje również w zawodach sportowo-pożarniczych. Druhowie i druhny biorą udział w uroczystościach parafialnych, jak Pasterka, Wielkanoc, Boże Ciało. Jako zasłużonych i znanych członków tej jednostki OSP należy wymienić:
– Stanisława Rawę - żołnierza zambrowskiego 71 Pułku Piechoty, który brał udział w II wojnie światowej, walcząc z Niemcami pod Myszyńcem i Łętownicą. Za swoją działalność, postawę w trakcie całego życia został odznaczony wieloma medalami i odznaczeniami;
– Tadeusza Kuleszę – byłego Prezesa i Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Zambrowie;
- braci Władysława i Eugeniusza Mianowskich, którzy uczestniczyli w bitwie pod Łętownicą, w czasie której dostali się do niemieckiej niewoli;
- Franciszka Grosfelda – więźnia obozu koncentracyjnego, a w okresie powojennym dyrektora miejscowej szkoły.
Pierwszym Prezesem OSP był Wacław Kotowski. Następnie funkcję tę pełnili: następnie Tadeusz Kulesza, Wacław Wyrzykowski, Franciszek Kossakowski, Andrzej Wyrzykowski i Władysław Pisiński.
Naczelnikami OSP w kolejności chronologicznej byli: Stanisław Rawa, Stefan Maleszewski, Alfred Rawa.
Aktualne władze OSP Wiśniewo:
- Zarząd:
Prezes – Daniel Zalewski
Naczelnik – Witold Wyrzykowski
Sekretarz – Sebastian Wyrzykowski
Skarbnik – Tomasz Smokowski
- Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Wiesław Maleszewski,
Członek – Andrzej Wyrzykowski,
Członek – Eugeniusz Jałbrzykowski.
Jubileuszowe uroczystości zaczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Ducha Świętego w Zambrowie, którą odprawił ks. kan. Jarosław Olszewski. Dalsza część uroczystości odbyła się przed strażnicą OSP w Wiśniewie. Wśród zaproszonych gości na obchody jubileuszu znaleźli się: senator Marek Adam Komorowski, wiceminister - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, poseł Stefan Krajewski, Starosta Zambrowski Zbigniew Teofil Jach, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, Przewodnicząca Rady Gminy Zambrów Jolanta Wielgat, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku st. bryg. Paweł Piotr Ostrowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie mł. bryg. Andrzej Kalinowski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Zambrowie Bogdan Pac, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Kołakach Kościelnych Adam Łubnicki, Komendant Gminny Krzysztof Koliński, lokalni samorządowcy, prezesi gminnych jednostek OSP oraz mieszkańcy wsi Wiśniewo.
Obchody Jubileuszu były okazją do wręczenia medali i odznaczeń członkom OSP w Wiśniewie.
Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Kazimierz Dzieniszewski
- Jan Gosk
- Jerzy Jabłoński
- Wiesław Kotowski
- Paweł Leśniewski
- Wiesław Maleszewski
- Józef Pęski
- Władysław Pisiński
- Mieczysław Pruszkowski
- Andrzej Wyrzykowski
- Bolesław Wyrzykowski
- Witold Wyrzykowski
- Zenobiusz Zalewski
Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Eugeniusz Jałbrzykowski
- Zbigniew Tatko
- Mariusz Wyrzykowski
- Waldemar Wyrzykowski
Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- Radosław Jałbrzykowski
- Stanisław Jałbrzykowski
- Łukasz Maleszewski
- Mieczysław Mażewski
- Rafał Milewski
- Przemysław Pęski
- Tomasz Smokowski
- Daniel Spiżewski
- Sebastian Wyrzykowski
- Daniel Zalewski
- Józef Zawistowski
- Wojciech Zawistowski
- Tadeusz Żebrowski
Brązowy Medal za „Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego” otrzymał Paweł Sasinowski, zaś Odznaką Strażak Wzorowy wyróżniono:
- Szymona Jankowskiego
- Katarzynę Kotowską
- Bartosza Pęskiego
- Kamila Pęskiego
- Marlenę Spiżewską
- Arkadiusza Śledziewskiego
- Daniela Tyszka
Po oficjalnych uroczystościach zebrani udali się na obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Wisienki” z Wiśniewa. Gratulujemy druhnom i druhom z OSP Wiśniewo pięknego jubileuszu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Jubileusz 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśniewie (cz.1)
Jubileusz 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśniewie (cz.2)