20 sierpnia w miejscowości Nagórki-Jabłoń odbyła się pierwsza, historyczna edycja I Festiwalu Poetyckiego Gminy Zambrów „Lira i Satyra”. Organizatorami wydarzenia byli: Gminne Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu oraz Urszula Krajewska-Szeligowska (liderka inicjatywy) we współpracy z Jolantą Chrostowską-Sufa i Anną Czartoszewską.
Po przywitaniu przybyłych gości i oficjalnym otwarciu przez Dyrektor GCBKiS Karolinę Ilczuk i liderkę inicjatywy Urszulę Krajewską-Szeligowską, odbył się recital muzyczny Michaliny Kujawy oraz Beaty Kulagi.
Podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki Otwartego Konkursu Satyrycznego „Satyra nad Strugą”. Jury konkursowe w składzie: Urszula Krajewska-Szeligowska (przewodnicząca jury), Jolanta Chrostowska-Sufa i Anna Czartoszewska, po burzliwych obradach, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Miejsce I - Jarosław Andrasiewicz (Łodź) za wiersz satyryczny pt. "Korzystne światło ewolucji"
- Miejsce II - Ewa Jowik (Łazy k. Piaseczna) za EPITAFIA
- Miejsce III - Zbigniew Pikuła (Majkowice k. Bohni) za ONAMUDAJE
- Wyróżnienie - Marek Kubicki (Łódź) za wiersz satyryczny pt. "Trudno być wieszczem"
- Wyróżnienie - Marek Wójtowicz (Lublin) za wiersz pt. "Życie płynie jak po grudzie"
- Wyróżnienie - Beata Kulaga (Białystok) za wiersz satyryczny pt. "Mąż - poeta"
- Utwory wyróżnione drukiem: Grażyna Antas, Halina Bohuta-Stąpel, Małgorzata Pieńkowska, Apoloniusz Ciołkiewicz, Zbigniew Kurzyński, Aleksandra Jokiel, Tadeusz Charmuszko, Bożenna Beata Parzuchowska, Aneta Jasłowska, Andrzej Lewko.
Wszystkie utwory, wymienionych wyżej autorów, zostały wydane w postaci publikacji pokonkursowej, dystrybuowanej podczas wydarzenia.
Po przerwie obiadowej odbył się Turniej Jednego Wiersza, w którym nagroda jury trafiła do Katarzyny Grabowskiej za wiersz pt. "Szczęście", zaś nagroda publiczności do Andrzej Dobaja za wiersz pt. "Piórko".
Nagrody dla laureatów i wyróżnionych zostały dofinansowane z programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, Edycja 2022 oraz Państwa Annę i Daniela Gosiewskich – właścicieli firmy ADROL. Nagrody książkowe dla laureatów przekazały także Beata Kulaga, Grażyna Cywlik i Urszula Krajewska-Szeligowska. Cezary Papaj ufundował nagrodę dla zdobywcy I miejsca w postaci autorskiego nagrania, którego można wysłuchać pod linkiem - https://www.youtube.com/watch?v=9faFcLqbF3w
W dalszej części spotkania odbyły się spotkania autorskie z Markiem Kubickim oraz Urszulą Krajewską-Szeligowską, Jolantą Chrostowską-Sufa i Anną Czartoszewską.
Swoje "perełki" muzyczne zaprezentowali także Timur Slavov i Marek Jarosz.
Wieczorem odbyła się Noc Poetów, gdzie przy grillu odbyło się wspólne muzykowanie i dzielenie się poezją.
Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom, które przyczyniły się do organizacji I Festiwalu Poetyckiego Gminy Zambrów "Lira i Satyra".
Dziękujemy: Wójtowi Gminy Zambrów Jarosławowi Kosowi za wspieranie kultury, Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej - za cenną inicjatywę i organizację, Jolancie Chrostowskiej-Sufa i Annie Czartoszewskiej – za pomoc w organizacji, wszystkim wymienionym w artykule sponsorom i darczyńcom za ufundowanie nagród, artystom, którzy ubogacili muzycznie festiwal, przybyłym twórcom, którzy zechcieli podzielić się swoją twórczością, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich "Szlachcianki" za ogromną pomoc w organizacji wydarzenia i przygotowanie smacznych potraw oraz Mariuszowi Kulesza za pomoc w wydaniu publikacji pokonkursowej.