Wierzbowo po raz pierwszy wspominano w aktach sądowych łomżyńskich z 1476 roku. Te ziemie otrzymali rycerze herbu Kościesza, którzy kolonizowali ziemie nad rzeczką Zambrzycą. Właśnie oni założyli różne wsie w tej okolicy, między innymi Wolę Zambrowską, Kołaki i Wierzbowo, które początkowo zwano Wierzbowo Zambrzyca. Właśnie pod taką nazwą zapisano tą wieś w czasie spisu podatkowego z 1578 roku. Miejscowość należała do parafii Kołaki.
Dziedziczył tu ród szlachecki, który z czasem przyjął nazwisko Zambrzycki herbu Kościesza. Zambrzyccy podupadli i ich ziemi wykupili Laskowscy z sąsiedniego Laskowca. Laskowscy dziedziczyli tu jeszcze na początku XVIII wieku. W następnych latach również posiadały tu ziemie bogatsze rody i z tego powodu nie powstał tu zaścianek szlachecki.
W XVIII wieku dziedziczyli Zalescy. W 1784 roku właścicielem tych dóbr był syn Marcina Zaleskiego stolnika nurskiego. W początkach XIX wieku dobra Wierzbowo przeszły na własność rodziny Wyszyńskich.
W 1827 roku było w tej wsi 10 domów i 87 mieszkańców. Folwark Wierzbowo Zambrzyce wraz z nomenklaturą Jabłonką (przyległość) liczył w 1885 roku 846 mórg. W folwarku było 6 budynków murowanych i 11 drewnianych. Napisano, że las był nieurządzony.
W czasie uwłaszczenia w tej wsi powstało 20 gospodarstw na 79 morgach ziemi.
W 1867 roku właścicielem tych dóbr był Jan Józef Wyszyński. Wyszyński ukończył szkołę w Łomży, miał żonę, czterech synów i córkę.
Wieś Wierzbowo w 1921 roku liczyła 19 domów i 123 mieszkańców. Dopisek „wieś” przy Wierzbowie wziął się stąd, iż w okresie międzywojennym istniały dwie miejscowości Wierzbowo: Wierzbowo folwark i Wierzbowo wieś. Obie miejscowości należały do gminy Długobórz.
Pod koniec 2012 roku wieś liczyła 64 mieszkańców (16 domów), na dzień 31 lipca 2016 r. wieś liczy 58 mieszkańców (22 domy).
Obecnie sołtysem jest Michał Kafel.
Wierzbowo-Wieś
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt